SKOCZ Z BAJTLEM DO KINA + warsztaty


Kafarnaum

reż. Nadine Labaki, Liban, USA 2018 / 121' | obsada: Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole, Nadine Labaki | dystrybucja: Gutek FilmSeanse - kup bilet


21.02 cz. 12.00Bilety:
20 zł (normalny)
16 zł (z kartą Kaśka)

Regulamin sprzedaży biletów drogą elektroniczną

OPIS

"MUZYCZNIE I MUZYKOTERAPEUTYCZNIE Z BAJTLEM W ŚWIATOWIDZIE"

Zapraszamy do udziału w warsztacie muzycznym z elementami pracy muzykoterapeutycznej rodziców wraz z małymi dziećmi. Podczas warsztatu poznamy ciekawe sposoby pracy z piosenką uwzględniające takie aktywności jak: Metoda Dennisona, masaż, wykonywanie prostych układów tanecznych czy praca z rytmem. Zobaczymy co to znaczy odkrywać muzykę w swobodny i radosny sposób. Poznamy również trochę muzyki klasycznej która może okazać się bardzo pomocna w zabawie z dzieckiem. Warsztat poprowadzi mgr Szczepan Cieślak - pedagog specjalny, muzyk, muzykoterapeuta, pracujący na co dzień w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ALTER w Sosnowcu oraz w szkole muzycznej YAMAHA w Katowicach.

Na spotkanie przynieście ze sobą ulubione maskotki Waszych bajtli

Seans "SKOCZ Z BAJTLEM DO KINA" został stworzony specjalnie z myślą o matkach, ojcach i opiekunach z niemowlakami. Jest to okazja do obejrzenia nowości i nadrobienia zaległości kinowych. Niemowlaki mogą przebywać z rodzicami na sali w czasie seansu - na sali kinowej przyciszany jest dźwięk oraz stonowane światło, dostępny jest również przewijak.

-----------------------------------------------

"KAFARNAUM"

Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, "Kafarnaum" sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu. Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jej film pochłania, wstrząsa, porusza - i bywa, że doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zejna Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia.

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w "Kafarnaum" z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym "chaos", "bezład", "gmatwaninę", dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce "Karmelu") staje w ich obronie - i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez "Kafarnaum" nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, "drobne cuda": serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie.

Porównywany do słynnego "Slumdoga. Milionera z ulicy", film libańskiej reżyserki nie serwuje łatwych wzruszeń, bo stawia przed nami nie tyle bezbronną, milczącą ofiarę, co chłopca przepełnionego gniewem i umiejącego swój gniew wykrzyczeć. Chcąc nie chcąc stajemy się więc uczestnikami wytoczonego przez Zejna procesu. I tylko od nas samych zależy, czy wejdziemy w rolę obrońców, oskarżycieli, czy sędziów. Bo dystansu wobec opowiedzianej w "Kafarnaum" historii nikomu nie uda się zachować.

ZWIASTUN