NAJLEPSZE POLSKIE 30' (IV zestaw)

Polska, 81' | dystrybucja: M2 FilmsSeanse - kup bilet


11.12 wt. 20.15
Bilety na wszystkie seanse:
18 zł (normalny), 15 zł (ulgowy),
13 zł (z kartą Kaśka, której ważność upływa po 31.01.2019),
12 zł (z kartą Kaśka, której ważność upływa przed 01.02.2019).

Regulamin sprzedaży biletów drogą elektroniczną


Kino Światowid wyświetla film z angielskimi napisami.

Światowid will screen movie with additional English subtitles.

OPIS

Trzy krótkie filmy, a emocji i wrażeń tyle, że spokojnie można by było obdzielić nimi kilka długich metraży. W Users Jakuba Piątka przypadkowe spotkanie w Internecie chłopaka i dziewczyny przeradza się w elektryzujący, emocjonalny pojedynek, w którym bohaterowie zaczną przekraczać własne granice. W filmie Relax znana ze świetnych filmów dokumentalnych Agnieszka Elbanowska odświeża najlepsze tradycje polskiej komedii spod znaku Misia i Rejsu, otwierając przed nami podwoje prowincjonalnego domu wczasowego, który przygotowuje się na przyjęcie uchodźców. Zaś tytułowy Jerry, wiejski cudotwórca z filmu Romana Przylipiaka to postać z pogranicza dramatu i komedii - jego losy poznajemy w surrealistycznej, docenionej na światowych festiwalach opowieści w stylu Roya Anderssona z fenomenalnymi rolami Sebastiana Łacha i Justyny Wasilewskiej.

Trzy krótkie filmy, trzy różne światy i cała paleta emocji. Najlepsze polskie 30' to dowód na to, że 30 minut wystarczy, żeby opowiedzieć historię, która zostanie z nami na zawsze.

-----------------------------------------------


"USERS"

reż. Jakub Piątek, obsada: Maja Pankiewicz, Dobromir Dymecki , Polska, 29'
Kobieta i mężczyzna. Sylwestrowa noc i przypadkowe spotkanie w Internecie. Algorytm łączy ich w parę. Szansa jak jeden do kilkudziesięciu tysięcy. Podobno sieć to ostatnia strefa wolności. Skoro wszystko wolno, to od czego zaczniemy? Ile można przeżyć w jedną noc? Może całe życie? Jest jedna zasada: coś mi się nie spodoba, znudzisz mnie, zawiedziesz - przełączam cię. Chcę coś poczuć. Można tu coś poczuć?

Users to błyskotliwy i wnikliwy komentarz do romantycznych relacji w dobie algorytmów i komunikatorów, z przejmującymi rolami Mai Pankiewicz i Dobromira Dymeckiego.

Reżyser Jakub Piątek studiował reżyserię filmową w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz  kulturoznawstwo. Pracował jako reporter i animator kultury. Jego dokumentalny debiut Matka był pokazywany na ponad 50 międzynarodowych festiwalach i zdobył kilkanaście nagród. Obecnie rozwija pełnometrażowy film hybrydowy Film dla mojej mamy.

-----------------------------------------------


"RELAX"

reż. Agnieszka Elbanowska, obsada: Łukasz Lewandowski, Jarosław Boberek, Jarosław Gajewski, Polska, 26'
Żeby ratować swój pensjonat przed bankructwem, Dyrektor postanawia skorzystać z oferty Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, wspomaganego przez dotacje unijne, i przemianować swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. W dzień spodziewanego przyjazdu, kiedy wszystko wydaje się być gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.

W filmie Relax humor miesza się z groteską, a bystra obserwacja społeczna z pomysłową i zaskakującą inscenizacją. Reżyserka bierze na warsztat nasze przywary narodowe, punktując je i obśmiewając, nawiązując przy tym do najlepszych tradycji polskiej komedii spod znaku Misia i Rejsu.

Agnieszka Elbanowska jest nie tylko uznaną reżyserką, ale też montażystką i fotografką. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Roma Tre University, Warszawskiej Szkoły Filmu i Telewizji oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jej filmy dokumentalne (m.in. Polonez, Niewiadoma Henryka Fasta, Pierwszy Polak na Marsie) były prezentowane i wielokrotnie nagradzane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą.

-----------------------------------------------


"JERRY"

reż. Roman Przylipiak, obsada: Sebastian Łach, Justyna Wasilewska, Adam Bobik, Polska, 26'
Jerry podaje się za uzdrowiciela. Niektórzy twierdzą, że im pomaga, inni, że jest śmiertelnie niebezpieczny. On sam, zmęczony dotychczasowym życiem, nagle otrzymuje dar, który przychodzi do niego pod postacią. psa. Czy w niego uwierzy i czy uwierzy mu małomiasteczkowa społeczność? Czy potrzebny jest prawdziwy cud, by uwierzyć w uzdrawianie i nadprzyrodzone moce? Kim jest Jerry: słusznie napiętnowanym przez otoczenie oszustem czy człowiekiem obdarzonym niezwykłą mocą?

W groteskowym, tragikomicznym Jerrym odnajdziemy klimat filmów Roya Anderssona, Bruno Dumonta i Wesa Andersona. Opiekę artystyczną nad filmem objął laureat Oscara, Paweł Pawlikowski, autorką zdjęć jest zaś operatorka nagradzanych szwedzkich filmów, Ita Zbroniec-Zajt. Jerry pokazywany był już łącznie na ponad 20 festiwalach w kraju i za granicą.

Roman Przylipiak ukończył reżyserię na PWSFTviT w Łodzi oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Studiował również na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Gdańsku. Realizuje krótkie metraże fabularne, dokumentalne i teledyski. Współpracuje również z kilkoma teatrami przy tworzeniu wizualizacji i scen fabularnych do spektakli. Zajmuje się też fotografią, ma na koncie kilka wystaw zbiorowych.-----------------------------------------------